Кафе со вкус на цреши, совршено за вистинските дами

Ледено освежување за одличен почеток на викендот

(1) Кафе со вкус на цреши, совршено за вистинските дами

Потребни состојки (за една личност):
  • 1 лате макијато (55 милилитри еспресо, млеко и млечна пена)
  • 60 милилитри сируп од цреши
  • коцки мраз
Начин на подготовка:

Ставете го мразот во шејкер, подгответе го еспресото во истиот шејкер и потоа додадете го сирупот од цреши. Мешајте околу 20-тина секунди и потоа сипете го пијалакот во висока чаша. За дополнително освежување, декорирајте со замрзнати цреши.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар