Науката вели дека мора да се наспиете за да имате подобар живот

Штом квалитетот на спиењето може да влијае на вашиот ден, колку всушност е важно за вашето здравје?

3 милиони луѓе потврдија: Во која доба од животот имаме најголем број пријатели?

Бројката на пријатели варира, но во оваа доба од животот е највисока.

Стаклени колиби за релаксација во Шведска

Дали се сеќававте кога сте биле мали и кога вашите родители ве испраќале во собата бидејќи не сте биле мирни? Зарем не сте посакале да можете да го направите тоа и со некој возрасен?

Откритие што ќе ве остави без зборови: Човечкиот мозок може да создава структури во 11 димензии

Ние сме навикнати на 3-те димензии, но ова неодамнешно истражување можеби ќе го промени начинот на кој ја гледаме реалноста.

Жените откриваат: Која машка навика во спалната соба ги нервира повеќе од ’рчењето?

Соживотот со партнерот е полн со убави моменти, но секојдневно се провлекуваат и некои работи што иритираат.

Дали се ежите кога ќе чуете одредена песна? Дознајте што открива тоа за вас!

Дали некогаш сте се наежиле додека сте слушале музика? Тоа можеби значи дека вашиот мозок е поинаков од мозокот на луѓето кои никогаш не доживеале таква реакција.

Што му прави 3-дневниот пост на човечкото тело?

Истражувачите од универзитетот во Јужна Калифорнија откриле дека постењето од само 3 дена може да го регенерира целиот имунитет.

99% од микроорганизмите во нашето тело се мистерија за научниците

Многу често научните истражувања се фокусираат на еден фактор, па не ја гледаат големата слика...

Интересно откритие: Нашиот мозок е половина буден кога спиеме на ново место

Дали имате забележано дека кога спиете на некое ново место, како на пример хотелска соба, се будите малку изморени и без ориентација?

Што се случува со нашето тело кога одиме боси по земјата?

Заземјувањето е поставување на вашите стапала директно на земјата, без чорапи или чевли како „пречка“...

Жените што ја фарбаат косата во оваа боја се изложени на најголем ризик за рак на дојка

Можеби е време да ја оставите вашата коса да си ја врати својата природна боја.