Знакот СТОП во неколку симпатични варијанти

Знакот СТОП сепак можел да биде многу симпатичен. Најнеомилениот меѓу сообраќајните знаци послужил како инспирација за дизајнерскиот тим „Changing Lines“, кои со едноставно додавање на неколку зборови создаваат порака со која сосема го менуваат контекстот на знакот. Нивните знаци не забрануваат движење, туку не дозволуваат да се запре со музика или да се гледа во минатото.Знакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијантиНе секој СТОП знак можел да биде дел од нивната серија фотографии. Сите тие се избрани според локацијата која ù дава вистинска смисла на пораката која ја праќаат.

СТОП знаците беа внимателно избрани според нивната локација со цел да се создаде врска меѓу пораката, локацијата и искуството во дадениот момент. Тие ги тераат луѓето да застанат и да ги прочитаат пораките, предизвикувајќи реакција која од нив бара да ги преиспитаат сопствените навики и однесување, – вели еден од членовите на „Changing Lines“.

Знакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијантиЗнакот СТОП во неколку симпатични варијанти


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар