Женски чевли направени од цвеќиња

Роден и образован во Париз, Мишел Черефков студирал право, кога после една посета на неговата сестра која работи како манекенка во Њујорк, тотално му се променил патот кон неговата кариера и решил да започне да се занимава со комерцијална фотографија. Незаситната љубопитност на Мишел за уметничките облици, во комбинација со неговиот инстинкт и потреба за експериментирање, резултирало во фотографии, кои тој ги опишува како „искривена реалност“.Женски чевли направени од цвеќињаНеговата работа била инспирирана од свиткан лист, кој Черефков го забележал и му заличел на чевел. Од оваа идеја, била родена неговата фотографска серија „Shoe Fleur“ (Цветни чевли). Тој првин ги фотографирал поединечно цвеќињата и листовите во неговото студио во Менхетен, а потоа користел Фотошоп за да ги соедини елементите во една целина и да создаде надреални чевли.Женски чевли направени од цвеќиња

Во врска со неговата фото-серија Мишел вели: „Ги купив сите овие цвеќиња и листови и почнав да фотографирам. Беше многу забавно и убаво и испадна токму како што сакав – тотална фантазија“.

Женски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаЖенски чевли направени од цвеќињаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм, астрологија или прошетка во природа во добро друштво. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. maga cortazar Reply

    Divinos los zapatos! Son de cuentos de hadas… espero que al autor lo llamen de una producción y que pueda mostrar toda su creatividad!
    Saludos desde el fin del mundo!

Остави коментар