Уметноста на природата во раните утрински часови

Навечер, кога влажноста на воздухот е на високо ниво, во корените на растенијата навлегува повеќе вода отколку што им е потребно. Таа полека се собира во растението, притоа создавајќи мал притисок во коренот. По некое време притисокот предизвикува водата да почне да излегува низ одредени листови и рабови на растението и на тој начин се формираат водени капки кои буквално изгледаат како мали дијаманти. Погледнете ги наредниве неколку фотографии каде што природата создава своја уметност преку овој фасцинантен феномен, попознат како утринска роса.

Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови Уметноста на природата во раните утрински часови

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар