Уметност, шминка и убавина

Има нешто интригантно, нешто што скокотка во фотографиите на германската фотографка Даниела Гланз. Уметност, шминка и убавинаШминката е пренагласена, ја има во преголеми количини, така што тематиката во овие уметнички дела е повеќе експресионистичка, а не обид да се прикаже уметноста на шминкањето. Уметност, шминка и убавинаНејзиниот стремеж најверојатно е да ги прикаже емоциите, моќта и внатрешната убавина на жената, преку надворешно боење на лицето.Уметност, шминка и убавинаОчигледно е дека овие уметнички дела се резултат на тимска работа, бидејќи уметноста прикажана преку шминката е навистина воодушевувачка, но мора да се признае и дека фотографот дефинитивно знае да го „улови“ вистинскиот момент и агол. Уметност, шминка и убавинаДаниела Гланз сака да си поигрува со убавината, сексапилот и дрскоста на жената. Уметност, шминка и убавинаВо нејзините дела, таа ја прикажува нејзината потреба да експериментира, да излезе надвор од традиционалната уметност и да го прикаже модерниот начин на живот на жената, низ спектарот на бои на шминката.Уметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавинаУметност, шминка и убавина


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар