Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Француската уметничка Анастасија Елија која најчесто црта и создава илустрации, започнала еден необичен проект, во кој трансформира ролни од потрошена тоалетна хартија во исклучително креативни уметнички дела.Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартијаСече мали парчиња од хартија и ги забодува во процепи во внатрешноста на ролната. Така таа ги создава овие неверојатно слатки, малечки сцени сместени во ролни од тоалетната хартија, кои секојдневно ги фрламе во ѓубре.Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

„Еден ден погледнав во ролната од потрошена тоалетна хартија и се запрашав дали можам да направам нешто со неа.“

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Фризерски салон

Анастасија вели дека за изработката на една сцена ù се потребни неколку часа работа поради тесниот обем на ролната.

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Лулање

„Се служам со пинцета за да манипулирам со разните хартиени облици. Користам иста боја хартија како бојата на ролната. Тоа создава илузија дека фигурите произлегуваат од самата ролна.“.

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Далеку на север: ирвас

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Далеку на север: був

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Боксување

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Реновирање

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Риболов

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Фудбал

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Танго

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Зоо

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Жирафа во Зоо

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Снег

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Пазар

Уметнички сцени во ролни од тоалетна хартија

Пружање алишта

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм, астрологија или прошетка во природа во добро друштво. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. elka Reply

    bravoo!

  2. Lalali Reply

    Prekrasno!

Остави коментар