Уметничката страна на човечкото око

Серијата фотографии на ерменскиот фотограф Suren Manvelyan т.н. „Твоите убави очи“, успева на еден позитивен начин да ги вознемири набљудувачите. Уметничката страна на човечкото окоТој започнал да се бави со фотографија од неговата 16-та година, а станал професионален фотограф во 2006 година.Уметничката страна на човечкото окоТој се усовршил во речиси сите области на фотографијата, особено во макрофотографија, портрети, креативни фото-проекти, пејзажи и др.Уметничката страна на човечкото окоНеговите фотографии се објавени во многу светски магазини. Особено популарна му е оваа серија фотографии од очи сликани одблизу, кои се милиони пати погледнати на веб-сајтовите на интернет, а биле објавени и на Daily Mail, The Independent, Telegraph, La Reppublica и др.
Уметничката страна на човечкото окоКога не фотографира, Suren предава физика, математика и астрономија во училиштето Волдорф во Ереван, Ерменија.Уметничката страна на човечкото окоТој е доктор на науки во областа на теоретската физика, а во 2002 година од претседателот на републиката добил награда за истражување од областа на квантните технологии.
Уметничката страна на човечкото окоЕрменскиот професор по физика ги „позајмил“ очите на неговите пријатели, колеги и ученици за да ги направите овие фантастични фотографии. Тој никогаш не помислувал дека ќе види нешто вакво.
Уметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото око.

„Не бев свесен дека очите имаат толку комплексен изглед. Секојдневно гледаме стотици очи, но не ни помислуваме дека имаат толку драматична структура, како површината на некои неоткриени планети.“

Уметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоОваа серија фотографии, брилијантно ја отсликува длабочината на човечките очи, во буквална смисла на зборот, и притоа им дава и еден поинаков уметнички акцент.Уметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото окоУметничката страна на човечкото око


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. bubeto Reply

    fantastichni se …. nemam zborovi :)

  2. laura Reply

    чудеснии :)

  3. Ica Reply

    odlicnooooo …waaaaa 😀 prekrasnooo no comment :O

Остави коментар