Театар стар 100 години претворен во библиотека од соништата

Во прекрасниот Буенос Аирес, постои библиотека што изгледа поразлично од сè што досега сте виделе. Позната како „El Ateneo Grand Splendid“, таа го привлекува вниманието на љубителите на книги ширум целиот свет. Објект во кој се наоѓа прво бил театар, кој е скоро 100 години стар (бил отворен во 1919 година), но по визијата на архитектот Фернандо Манзон, бил трансформиран во библиотека. Тој успеал да задржи голем дел од оригиналните архитектски елементи, вклучувајќи ја и сцената, балконите, надворешниот дизајн, па дури и црвената завеса. Погледнете…

(1) Театар стар 100 години претворен во библиотека од соништата


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар