Танцот на златните светулки

На овие магични фотографии можеме да видиме илјадници златни светулки, кои се направени со користење долга експозиција, а се објавени на блогот Digital Photo.Танцот на златните светулкиТанцот на златните светулкиСветулките се фотографирани на различни локации во јапонските префектури Манива и Окајама, во периодот помеѓу 2008 и 2011 година.Танцот на златните светулкиФотографиите се направени непосредно после бурна дождлива сезона во периодот јуни-јули, кога светулките се собираат на куп за да се парат.Танцот на златните светулкиНајверојатно чувството е волшебно да се биде помеѓу толку голем број златни, светкави инсекти, а креаторите на овие фотографии успеале тоа чувство да ни го пренесат во еден уникатно спакуван облик, кој ги одмора очите и душата.Танцот на златните светулкиТанцот на златните светулкиТанцот на златните светулкиТанцот на златните светулкиТанцот на златните светулкиТанцот на златните светулки


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. sv_florans Reply

    Приказно е !

Остави коментар