Талентирана докторка создава неодоливи скулптури од ориз кои можат да се јадат

За некои луѓе, храната која изгледа слатко е повеќе од тренд кој заминува… Таа е начин на живеење! Оваа докторка, поточно дерматолог и артистка за храна која живее во Тајланд, создава неодоливи ликови од ориз кои можат да се јадат. Таа обликува разнобојни топчиња ориз, создавајќи карактери од саканата поп култура.

(1) Талентирана докторка создава неодоливи скулптури од ориз кои можат да се јадат

Чинијата е игралиште за Пјупан, но таа многу сериозно ја сфаќа нејзината уметност со храна. Доколку подобро ги анализирате нејзините дела, ќе сфатите дека таа обрнува неверојатно многу внимание на деталите – ниту едно зрно ориз не делува како да е надвор од своето место. Погледнете дел од нејзините одлични оризови скулптури…


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар