Совршена симетрија која може да се најде само во природата

Кога гледаме ред во светот, ние веднаш помислуваме дека тоа мора да е дело на човековата рака. Но, како што Галилеи Галилеј еднаш напишал, Универзумот е напишан со јазикот на математиката и неговите карактеристики се триаголници, кругови и други геометриски фигури.“ Постои толку совршен ред во природата кој понекогаш дури ни човекот не може во целост да го рекреира. Токму овие фотографии се доказ за тоа…

(1) Совршена симетрија која може да се најде само во природата

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар