Што се случува кога архитект ќе се обиде да подготви десерт?

Динара Каско е готвачка која го комбинира печењето со геометриски фигури и архитектски дизајни. Таа им пристапува на десерти како да се згради и создава уникатни структури што можат да се јадат.

„Имам многу нереализирани идеи и огромна желба за експериментирање. Не сакам да ги имитирам другите, сакам да создадам нешто ново“, вели таа.

И без сомнение успева. Единственото прашање што останува е како да јадете нешто олку совршено дизајнирано?


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар