Романтичната Венеција во мрачно издание

„Dark Venice“ (Темната Венеција) е фотосерија од торонтскиот фотограф Алесандро Кансијан, преку која тој го претставува италијанскиот град Венеција во темно, мистично издание. Интригантните дневни пејзажи кои честопати ги гледаме од колоритниот романтичен град, сега се неочекувано прекриени со моќни сенки. Мрачната естетика ја прави воодушевувачката архитектура едвај видлива, терајќи нè да се загледаме подлабоко во фотографиите. Романтичната Венеција во мрачно изданиеОваа фотосерија на ироничен начин го става фокусот на италијанската убавина, прекривајќи ја нејзината видливост. Убавата фотографска уметност на Алесандро е истовремено романтична и мрачна. Архитектурата на секоја слика, грациозно се најавува низ малкуте зраци светлина.Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание Романтичната Венеција во мрачно издание


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар