Прекрасни уметнички дела, составени од искршени порцелански парчиња

Земер Пелед е артистка од Израел чија работа ја покажува убавината и бруталноста на природниот свет. Таа создава дела кои се инспирирани од околните пејзажи и природа, кои понатаму ги надополнува со теми од сеќавања, идентитети и различни места. Скулптурите и инсталациите се состојат од илјадници рачно изработени порцелански парчиња, а техниката за изработка со која таа се служи е комбинација помеѓу деликатност и екстремност.

(1) Прекрасни уметнички дела, составени од искршени порцелански парчиња


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар