Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки

Мексиканскиот артист Омар Ортиз е познат по своите неверојатно реалистични цртежи кои ја истакнуваат почитта кон убавината на голото женско тело.

Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки

Доколку на овие фотографии не се појавува и самиот уметник застанат пред своите дела, најверојатно не би можеле да забележите дека станува збор за насликани, а не за вистински модели кои позираат пред камера. Неговите портрети нацртани со мрсни бои, се сензуални и провокативни на вкусен начин, истакнувајќи го сексапилот, а покривајќи го „недозволеното“.

Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки

Голото женско тело за него претставува непресушен извор на инспирација.

Сега за сега, не планирам да ја променам мојата централна тема на работа: женската голотија. Можам да сликам човечки фигури цел живот и пак да се чувствувам како да имам уште работи за откривање. Голото женско тело е една од најубавите нешта во светот. Ова е нешто што сакам да го работам.

Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки

Голем број уметници велат дека многу е тешко да се наслика дланка, која ќе изгледа реалистично. Очигледно ова не претставува проблем кога станува збор за магичните раце на Ортиз.

Прекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојкиПрекрасни хиперреалистични цртежи со голи девојки


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар