Прекрасен почеток на пролетта со неверојатно затемнување на сонцето

Оваа година на првиот ден од пролетта, рамноденица, кога месечината беше на својата најблиска точка до Земјата, имавме и уште едно изненадување од природата – затемнување на сонцето. Во однос на градот во кој се наоѓаа, луѓето имаа можност да видат од 50 до 99% соларна еклипса. Најпогодно за набљудување беше на Фарските острови, каде што во еден момент месечината целосно го прекри сонцето.

Фотографија направена од европски вселенски сателит

Фотографија направена од европски вселенски сателит

Луѓето како и секогаш најдобро ја покажуваат својата креативност кога има настани како овој. Токму затоа издвоивме дел од најкреативните и најпрекрасните фотографии од затемнувањето на сонцето кои се појавија на интернет. Погледнете како тоа изгледаше ширум светот…

Скопје, Македонија (фотографијата е направена од Златко Пармаковски)

Скопје, Македонија (фотографијата е направена од Златко Пармаковски)

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар