Погледнете како вашиот омилен принц од Дизни би изгледал во реалноста

По успехот на цртежите за како би изгледале принцезите од Дизни во реалноста, артистот Јирка Ваатаинен направил нова серија во која ни ги преставува и нивните принцови. Резултатите се неверојатно носталгични, но истовремено и одлични. Тој вели дека идејата за овие цртежи му дошла сама од себе во 2011 година кога се обидувал да замисли како би изгледала Урсула од „Малата сирена“ во реалноста.

„Растењето со овие ликови и чувството на носталгија го претвори мојот проект во фасцинантно и забавно искуство“, вели тој.

Во овие илустрации, тој се обидел да се задржи колку што е можно повеќе до оригиналниот изглед на ликовите, додека истовремено ги трансформирал во вистински личности. Инспирацијата ја побарал во реални фотографии, кој потоа ги комбинирал со ликовите во Фотошоп, а на крај ги завршил со дигитално цртање. Погледнете…

Шармантниот принц (Пепелашка)

Шармантниот принц (Пепелашка)

Принцот Адам, по својата трансформација од Ѕверот

Принцот Адам, по својата трансформација од Ѕверот

Принцот Ерик (Малата сирена)

Принцот Ерик (Малата сирена)

Принцот Филип (Заспаната убавица)

Принцот Филип (Заспаната убавица)

Џон Смит (Покахонтас)

Џон Смит (Покахонтас)

Аладин

Аладин

Херкул

Херкул

Тарзан

Тарзан


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар