Надреални светови кои ќе ви го одвлечат вниманието од секојдневието

Овој сликар од Литванија, Модестас Малиноскес, црта неверојатни надреални светови со бродови кои лебдат во воздухот и магични балони кои летаат високо над земјата. Во неговите светови живеат и луѓе, но и големи риби, мостови, магични градби и јаболка од рајот. Неговата работа е исполнета со романса и радоста на животот.

(1) Надреални светови кои ќе ви го одвлечат вниманието од секојдневието

Кога станува збор за имагинарни светови, изгледа дека овој сликар го познава многу добро просторот на фантазијата, а тоа може да се забележи и преку фактот што сите мотиви и теми на неговите слики се поврзани во една прекрасна приказна. Таа сè уште не е завршена, но вие веќе можете да откриете што тој се обидува да ни каже. Погледнете…

(2) Надреални светови кои ќе ви го одвлечат вниманието од секојдневието

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар