Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Оваа необична куќа се наоѓа во близина на градот Јонаго, Јапонија и на прв поглед изгледа како да е расфрлана без план низ шумата. Но, сепак постои многу добра причина за нејзиниот изглед. Наместо да ја уништува природата и да го менува пределот, архитектот Кеиске Кавагучи од студиото K2 Design решил да го создаде овој модерен дом кој е во целосна хармонија со дрвјата.

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја

Ентериерот е поврзан преку кратки и мали ходници, додека пак дневниот простор е сместен на вториот кат за да може да се овозможи најголема удобност во текот на сите сезони. Станарите на овој начин ја избегнуваат влажноста и топлината која се подигнува од земјата во текот на летото, но истовремено им е топло и за време на зимата кога надвор има и до 2 метра снег.

Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја Модерен дом стратешки поставен помеѓу дрвја


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој во слободно време обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Одрекува дека е зависна од кофеин, но цврсто верува дека со помош на поголемо количество кафе може да го освои светот. :)

Поврзани содржини

Остави коментар