Модели прекриени со мед изгледаат како карамелизирани статуи

Кога станува збор за интерпретирање на апстрактните форми на уметноста, убавината е во очите на оној кој набљудува. Токму тоа го покажува и артистот Блејк Литл, кој постојано наоѓа нови и слатки начини на кој ги креира своите дела. Во својот најнов проект, „Preservation“, тој ги прекрива моделите со златен мед и прави неверојатно благи фотографии.

Модели прекриени со мед изгледаат како карамелизирани статуи

И покрај тоа што истурањето мед врз нечија глава во името на уметноста може да ви звучи малку чудно, резултатите од овој сладок експеримент се навистина неверојатни. Медот ги трансформира моделите во прекрасни уметнички дела кои изгледаат како златни статуи. Погледнете…

Доколку ви се допаднаа овие фотографии, погледнете го и ова видео кое ќе ве однесе позади сцените на фотосесијата.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар