Кога музиката би можела да се види на фотографии

Германскиот артист Маркус Реугелс се занимава со high-speed фотографија. Тој со помош на ритамот од техно песни, ги фотографира овие неверојатни и кратки моменти од експлозивни бои. Реугелс тврди дека неговите дела воопшто не се обработувани во Фотошоп и дека боите и формите кои ги добива се сосема природни.

Кога музиката би можела да се види на фотографии

За неговите дела тој применува неколку едноставни чекори:

  • Прави мешавина од боја и вода и ја сместува на средината од балон кој е оптегнат преку звучник.
  • Го одделува основниот ритам од техно песните и го мести звучникот хоризонтално, насочен нагоре.
  • Поставува микрофон кој е поврзан со неговиот фотоапарат со блиц, кој прави фотографии во истиот момент кога ќе забележи звук.
  • Прави голем број фотографии и експериментира со различни звуци и бои.
  • Неговиот финален резултат се наредниве фасцинантни фотографии…

Кога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографииКога музиката би можела да се види на фотографии

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар