Интимна конекција потенцирана со неонски бои

„The Glow“ (Блесокот) е колоритна фотосерија од бразилската артистка Сара Леал. Употребувајќи неонски бои и црна светлина, Сара истакнува одредени детали од човечкото тело, на еден невообичаен, но прекрасен начин. Портокаловата и зелената боја распрскана на сината кожа, создава една надреална композиција во која дланките, усните и очите се истакнуваат наспроти темнината.

Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои

Со својата фотосерија Леал ни открива еден затскриен свет, кој се открива единствено под осветлувањето од невидливата ултравиолетова светлина т.н. црна светлина. Таа им се приближува на субјектите за да ја фотографира нивната интимна конекција, а сенките и светлата помешани заедно, креираат воодушевувачка дисторзија помеѓу формите и боите.

Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои Интимна конекција потенцирана со неонски бои


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар