Хонг Конг во розова варијанта

Хонгконшкиот дизајнер Yiu Yu Hoi го претворил неговиот прометен град Хонг Конг, во бавен магичен сон, користејќи инфрацрвена техника на работа.Хонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаТој дознал за оваа техника од форумите за фотографија и останал без зборови од фактот дека може да го направи Хонг Конг да изгледа толку различно. Фотографирал повеќе сцени од неговиот роден град и им ја сменил природната боја на дрвјата, во розеникава, заменувајќи ги синиот и црвениот канал во Фотошоп.Хонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаФотографиите изработени со инфрацрвена технологија имаат моќ да ни го прикажат она, кое човековото око не може да го види. Тоа е уметност на „ловење“ на невидливата светлина.Хонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаСовремените фотографи користат разни филтри и софтвери за уредување слики како Фотошоп, за да го постигнат овој несекојдневен ефект во нивните фотографии.Хонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаХонг Конг во розова варијантаВаква техника на работа користи и холандската артистка Марија Нетсунски, која ги „покрива“ со снег, најегзотичните места низ светот.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар