Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очи

Канадскиот уметник Џејсон де Граф изработува акрилни цртежи кои се толку детални што на прв поглед многу наликуваат на фотографии снимени со фотоапарат на висока резолуција. Но, кога подобро ќе погледнете ќе забележите дека станува збор за нешто сосема друго.Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очи

„Моите цртежи претставуваат алтернативна реалност, веродостојна илузија на платно, филтрирана така што ја отсликува мојата уникатна визија. Иако моите цртежи се фотореални, целта не ми е да го репродуцирам 100% она што го гледам, туку да создадам илузија на длабочина и чувство на присуство кое не може да се најде во фотографиите.“

Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој во слободно време обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Одрекува дека е зависна од кофеин, но цврсто верува дека со помош на поголемо количество кафе може да го освои светот. :)

Поврзани содржини

  1. Ана Reply

    E sto bese tuka tolku neobicno, na slikite jasno se gleda sto e na niv. -.-

    • xxx Reply

      ” на прв поглед многу наликуваат на фотографии снимени со фотоапарат на висока резолуција. “… naslikano e ,a ne fotografirano, vo toa e neobicnoto.

Остави коментар