Глава од змеј лебди на небото над Гренланд

Глава од змеј се појавила на хоризонтот како дел од магичниот танц на феноменот аурора бореалис во Гренланд. Ова митско суштество се формирало од различните нијанси на зелените светлини кои во форма на честички ја бомбардирале атмосферата на Земјата над Арктикот.

Глава од змеј лебди на небото над Гренланд

Оваа необична и по малку застрашувачка фотографија била направена од страна на фотографот Хуан Карлос Касадо. Погледнете ги и останатите неверојатни фотографии од неговата колекција за овој прекрасен природен феномен.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар