Фотограф кој замотува луѓе во пластични кеси

Токискиот фотограф Хал си смислил многу чуден проект од кој успева да заработи пари. Тој наоѓа љубовни партнери, ги става во пластична кеса, го извлекува воздухот со правосмукалка и така вакуумирани, од нив создава бизарни фото-портрети кои стануваат дел од неговата серија наречена „Flesh Love“.Фотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кесиТој ги замотува согласните парови во пластична кеса, која обично се користи за чување чаршафи за душеци, потоа сосема го извлекува воздухот од неа што значи дека речиси ги задушува луѓето. Потоа субјектите треба да го држат воздухот во себе околу 10 секунди, додека Хал чкрапне неколку фотографии набрзина.Фотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кесиНекои модели преферираат да носат облека, додека други се разголени, а некои си носат и разни предмети, како на пример гитара, кои ги земаат со нив во вакумираниот „љубовен“ простор. Инаку портретите од „Flesh Love“ се достапни за купување во облик на книга, а ќе има и апликација за Ајпед, која ќе чини 13 долари.Фотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кесиИнаку Хал оди во областа Кабукичо која се наоѓа во Шинџуку, Токио, каде што е развиена проституцијата и бизнисите поврзани со секс, посетува подземни барови во Чибуја и разни други места кои работат во текот на доцните ноќни часови.Фотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кеси

„Кога ќе најдам заинтересиран пар за мојата работа, почнувам да преговарам за да направиме фотографи. Сигурен сум дека многу луѓе на почетокот сметаат дека мојот предлог е невообичаен и ме гледаат чудно, но јас секогаш продолжувам да ги убедувам да го прифатат предизвикот. Моделите кои ги фотографирам се различни профили на луѓе, меѓу кои има музичари, танчери, стриптизети, разни работници, менаџери на ресторани и барови, фотографи, бизнисмени и бизнисменки, неодредени и невработени и други.“

Фотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кесиФотограф кој замотува луѓе во пластични кеси


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм, астрологија или прошетка во природа во добро друштво. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар