Фото-манипулации пред ерата на Фотошоп

Автор: Тања Илиевска

Jerry Uelsmann почнал да спојува фотографии години пред дигиталните алатки како Фотошоп да бидат достапни. Тој е фотограф од САД, кој се смета за предвесник на фото-манипулациите. Неговите надреални композиции, кои се комбинација од реализмот на фотографијата и флуидноста на соништата, се создадени на потешкиот начин, со користење на апарати за зголемување и повеќе негативи.Фото-манипулации пред ерата на Фотошоп

„Имам седум апарати за зголемување. Јас сум зависник од работата, кој многу внимава на деталите. Ги ставам негативите во апаратите за зголемување и имам систем со кој можам да ги закочам леќите, за да добијам мазен раб. Развив и многу други техники со текот на годините.“

Фото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на ФотошопФото-манипулации пред ерата на Фотошоп


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. михаела Reply

    има интересни, но со оглед на тоа дека не е користено никаква програма за ова, е тогаш се WOW! невидени…

Остави коментар