Егзотични места прекриени со снег

Сигурно до сега не сте го виделе Мајами прекриен со снег. Сега, ја имате и оваа несекојдневна прилика. Егзотични места прекриени со снегХоландската фотографка Марија Нетсунски патува низ светот и прави фотографии од пејзажи кои го одземаат здивот. Таа едноставно оди на некоја позната тропска дестинација и ја трансформира во фантастична зимска идила.
Егзотични места прекриени со снегЗа изработка на оваа фотосерија т.н. „IR“ (инфрацрвено), Марија прво направила фотографии од овие тропски локации и користејќи инфрацрвена технологија, ги претворила природните бои во снежна белина. Егзотични места прекриени со снегЖивописните зелени и жолти нијанси се прикриени во фотографиите, а е задржан интензивниот син тон. Она што останува е импозантна комбинација од ледено бела и темно сина боја. Добиениот резултат е зимска бајка на чудата.
Егзотични места прекриени со снегЕгзотични места прекриени со снегЕгзотични места прекриени со снегЕгзотични места прекриени со снегЕгзотични места прекриени со снег

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар