Целосно функционален камионет направен од мраз

Канадската компанија „Iceculture“ која изработува скулптури од мраз, прифатила еден неверојатен предизвик. Имено, компанијата „Canadian Tire“ сакала да докаже колку се отпорни акумулаторите кои се продаваат кај нив, на студено време, па решиле да ги најмат експертите од „Iceculture“ да изградат целосно функционален камионет кој ќе може да се вози.

Целосно функционален камионет направен од мраз

Така тие го создале ова чудовиште од 7 тони (од кои 5 тони се мраз), на кое секој дел што не е потребен за возење е направен од мраз. Акумулаторите се тестирани на екстремно ниски температури кои достигнувале и до – 49 степени Целзиусови.

Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз Целосно функционален камионет направен од мраз
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар