Белиот храм во Тајланд кој изгледа како да дошол од рајот

Верувале или не, станува збор за вистинско место. „Wat Rong Khun“ или подобро познат како Белиот храм, е будистички храм во Тајланд кој изгледа како богови да го ставиле на Земјата. И покрај тоа што инспирацијата за оваа градба била духовна, архитектот кој се крие зад неа е човек. Артистот Chalermchai Kositpipat го дизајнирал овој храм во 1997 година. Тој за малку ќе бил уништен од огромен земјотрес во мај оваа година, но Коситпипат со голема интернационална поддршка успеал повторно да го изгради.

Белиот храм во Тајланд кој изгледа како да дошол од рајот
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар