Ајфеловата кула од малку поинаква перспектива

Изградена во 1889 година, Ајфеловата кула со висина од 320 метри се наоѓа во Шамп де Мар, Париз. Таа и ден денес без сомнение е една од најиконските градби во светот. Повеќе од 40 години го имала статусот на највисоката градба направена од човекот, сè додека не се завршила изградбата на зградата Крајслер во Њујорк во 1930 година.Ајфеловата Кула од малку поинаква перспективаДизајнот на Ајфеловата кула е лесно препознатлив насекаде низ светот, но погледот од долу-нагоре ретко кој имал можност да го доживее. Погледнете ги наредниве фотографии кои одлично доловуваат колку креативно може да биде човековото око и колку лесно може да донесе сосема нова димензија на една многу добро позната конструкција.Ајфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспективаАјфеловата Кула од малку поинаква перспектива


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар